Seattle.gov Home Page
Seattle.gov This Department
Link to Seattle City Light Home Page Link to Seattle City Light Home Page Link to Seattle City Light About Us Page Link to Seattle City Light Contact Us Page
Lighting Seattle since 1905 Jorge Carrasco, Superintendent
Line worker Light, Power & Pride
 
   
  History
  Since its inception in 1984, the Light, Power & Pride Employee Recognition Awards have been given to recognize exceptional achievements by Seattle City Light employees. Our recognition programs provide a visible, powerful way to communicate and reinforce successful behavior, encourage and support the achievements of collaborative work groups and teams and encourages creativity, innovation and initiative. The J.D. Ross Performance and Achievement Awards program categories include: Money Saver, Heroism, Creativity and Innovation, Customer Service, and Community Achievement. Money Savers must save the Utility a minimum of $25,000 in the award year. Individual winners and team members receive a cash award of $250.
   
  The 1999 Selection Committee
  The Selection Committee represents every branch in the Utility and is a balanced cross section of the Seattle City Light workforce.
 
     
  David Anderson Generation Program Management
  Tina Canul Human Resources
  Caroline Dethloff Power Management
  Bob Clore North Electric Services
  Debbie Vickers Distribution Engineering
  Carmen Claus Finance
  Barbara Shahid Energy Management
  John Gay, III Facilities Management
  Anne VanderVeen Generation Plant Operations
  Paul Weintraub Power Stations
  Debra Wild Environment & Safety
  Sherman Williams South Electric Services
  Douglas Woo Customer Relations/Account Services
  Faylene Neal, Committee Coordinator Communications and Public Affairs
   
  ...and the 1999 Light, Power & Pride Winners are:
 
     
  Winner Award Category
  Accident Prevention
  • Shawn Abernethy
  • Peggy Hammer
  • Shawn Mccoy-Saline
  • Jody Olvera
  • Kathy Prappas
  • Mike Thompson
  • Money Saver
      Beth Blattenberger Creativity & Innovation
      Coal Creek Bank Stabilization Team
  • Keith Binkley
  • Tom Bradish
  • Herb Goldman
  • Christie Ingalls
  • Kathy Smith
  • Arvid Stendal
  • Mike Stinson
  • Marie Swanson
  • Liva Tuivai
  • Creativity & Innovation
      Brad Combs Customer Service
      Economic Model for CIP Team
  • Raquel Bennett
  • Kwan Wong
  • Creativity & Innovation
      EMS Y2K Team
  • Gerald Beier
  • Mike Harrison
  • Janice McLallen
  • Mike Senko
  • Customer Service
      Fish Biology/Power Management Team
  • Dave Pflug
  • Mike Sinowitz
  • Jay Whaley
  • Creativity & Innovation
      John Flynn Creativity & Innovation
      Eugenie Gaston Customer Service
      Ginny Habib Customer Service
      Julie Harr Creativity & Innovation
      Human Resources Supervisors Handbook Training Team
  • Shanna Green-Reese
  • Mary Larson
  • Carolyn Wood
  • Creativity & Innovation
      Journeylevel Assigned Meter (JAM) Team
  • Dale Baijot
  • Robert McClellan
  • Stephanie Myers
  • Creativity and Innovation
      Doreen McGrath Customer Service
      Jose Mendoza Community Achievement
      Neighborhood Account Executives
  • Dena Peel
  • Junko Whitaker
  • Customer Service
      John Owen Customer Service
      Rates Team
  • Robert Bartley
  • Raquel Bennett
  • Judy Blinder
  • Garry Crane
  • Nick Dreyer
  • Brud Easton
  • Carol Everson
  • Arlene Geist
  • Paula Laschober
  • Joe McGovern
  • Diane Toefield
  • Cara Zemanek
  • Creativity and Innovation
      Greg Smith Creativity and Innovation
      Summit Extended Team
  • Teresita Atayde
  • Fon Chang
  • Cynthia Kopperstad
  • Rosemarie Nichols
  • Catherine Saxby
  • Donna Sherrill
  • Customer Service
      Transformer Shop Crew
  • Fleipe Batayola
  • Dimne Cote
  • Vartan Dixon
  • Rick Marino
  • Virakone Ratsavong
  • Santiago Ruiz
  • George Scott
  • Robert Smart
  • Ron Swanson
  • Customer Service
      Dave Van Holde Creativity & Innovation
      Carrie Warren Customer Service
      Y2K Coordination Team
  • Tracye Cantrell
  • Ben Chan
  • Marlene Flynn
  • Sheri Tanaka-Eng
  • Creativity & Innovation
      Y2K Embedded Systems Committee Group 1
  • Ellie Brazel
  • Gary Colburn
  • Marlene Flynn
  • John Hickman
  • Sue Mar
  • Dave Russo
  • Rose Yamada
  • Creativity & Innovation
      Y2K Embedded Systems Committee Group 2
  • Ben Chan
  • Bill Davis
  • Kirk Davis
  • Judy Dodd
  • Frank dosRemedios
  • Leonard Genson
  • Bob Keenan
  • Jodi Rian
  • Ralph Underwood
  • Joe Wilson
  • Creativity & Innovation
      Hamed Zadeghol Money Saver
         

    The Seattle City Light Web Team:

    Seattle City Light -- 700 5th Avenue, Suite 3200, Seattle, WA 98104-5031 -- 206.684.3000
    Mailing address: 700 5th Avenue, Suite 3200, P.O. Box 34023 Seattle, WA 98124-4023