2016-Present

The City Charter was amended by voters in November 2013 via Charter Amendment 19. This provided that City Council would consist of nine members, with positions 1 through 7 elected by districts and positions 8 and 9 elected from the city at large. District boundaries were included in the charter amendment and can be redrawn every ten years by a five-member Districting Commission. The first election held under the new system was in November 2015, in which the seven district Councilmembers were elected to four-year terms and the two at-large Councilmembers were elected to two-year terms. In 2017 the two at-large positions were elected to four-year terms.

2016-2017
District 1: Lisa Herbold
District 2: Bruce Harrell (President)
District 3: Kshama Sawant
District 4: Rob Johnson
District 5: Debora Juarez
District 6: Mike O'Brien
District 7: Sally Bagshaw
Position 8: Tim Burgess
Position 9: Lorena Gonzalez

  • Lorena Gonzalez took office early on November 24, 2015, due to Sally Clark's resignation.
  • Tim Burgess resigned from Council on September 18, 2017, to serve out the remainder of Ed Murray's mayoral term. Kirsten Harris-Talley was appointed on October 6, 2017, to serve Burgess's term until the November election was certified and his replacement was seated.

2018-2019
District 1: Lisa Herbold
District 2: Bruce Harrell (President)
District 3: Kshama Sawant
District 4: Rob Johnson
District 5: Debora Juarez
District 6: Mike O'Brien
District 7: Sally Bagshaw
Position 8: Teresa Mosqueda
Position 9: Lorena Gonzalez

  • Teresa Mosqueda took office early on November 28, 2017, due to Tim Burgess's resignation.
  • Rob Johnson resigned on April 5, 2019. Abel Pacheco was appointed on April 22, 2019, to serve Johnson's term until the November election was certified and his replacement was seated.

2020-2021
District 1: Lisa Herbold
District 2: Tammy Morales
District 3: Kshama Sawant
District 4: Alex Pedersen
District 5: Debora Juarez
District 6: Dan Strauss
District 7: Andrew Lewis
Position 8: Teresa Mosqueda
Position 9: Lorena Gonzalez (President)

  • Alex Pedersen took office early on November 26, 2019, due to Rob Johnson's resignation.